Na Ostravské univerzitě vznikla moderní učebnice kartografické tvorby. Ve dvanácti kapitolách sleduje postup tvorby mapy od získání dat po tvorbu finálního mapového výstupu. Kromě teoretických poznatků obsahuje i praktické postupy v ArcGIS, QGIS a OCAD. Kniha je ve formátu PDF volně ke stažení.
Cílem autorů z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity bylo vytvořit moderní kartografickou učebnici, zaměřenou na praktickou tvorbu map od A do Z. Kromě samotné kartografie obsahuje poznatky z navazujících oborů, které tvůrce mapy potřebuje – například základy grafického designu, polygrafie či typografie. Pro maximální názornost obsahuje téměř 400 grafických ukázek a ilustrací.
Kniha je členěna do dvanácti kapitol: Mapy jako reprezentace světa (úvodní kapitola s vysvětlením základních pojmů a principů kartografie), Data pro tvorbu map (datové modely, autorská práva, zdroje dat), Kartografická zobrazení (s důrazem na volbu a používání), Polohopis, Výškopis (tvorba značkového klíče a metody vizualizace), Metody tematické kartografie, Kartografická generalizace, Barvy (barevné modely, schémata, stupnice), Písmo a popis (základy typografie, charakteristiky písem, zásady pro popis na mapách), Design map (obecné principy, prvky mapového listu, mapové styly), Tisk map (předtisková příprava, metody tisku a zpracovatelské práce) a Mapy na webu (elektronické mapy obecně, způsoby publikace map na webu).
Každá kapitola obsahuje nejenom teorii, ale také praktické postupy v nejpoužívanějších programech – ArcGIS, QGIS a OCAD, doplněné tipy na volně dostupné specializované toolboxy či aplikace.
Tvorba učebnice byla podpořena z grantu Ostravské univerzity, a ta je tak ve formátu PDF volně dostupná ke stažení na webu http://tvorbamap.osu.cz.
Miklín, J., Dušek, R., Krtička, L. & Kaláb, O. (2018). Tvorba map. Ostrava: Ostravská univerzita. 302 s. ISBN 978-80-7599-017-4.
Recenzoval PhDr. RNDr. Jan D. Bláha, Ph.D. (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Ústí nad Labem)